Opublikowany przez: Monika C. 2020-09-14 16:43:22
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Marcos Paulo Prado on Unsplash
Alimenty z funduszu alimentacyjnego przysługują temu dziecku, którego jeden z rodziców nie wywiązuje się obowiązku alimentacyjnego. Środki z funduszu alimentacyjnego trafiają do rodzica (opiekuna) sprawującego opiekę nad dzieckiem, na mocy decyzji sądu, kiedy egzekucja należnego świadczenia była bezskuteczna.
Istnieje jednak warunek możliwości otrzymania pieniędzy z funduszu alimentacyjnego: próg dochodowy opiekuna dziecka. Alimenty będą wypłacone, jeśli dochód na osobę w rodzinie dziecka nie przekracza 800 zł/osobę miesięcznie. Już od 1 października tego roku próg ulegnie podniesieniu!
Od 1 października 2020 r. próg dochodowy umożliwiający otrzymanie świadczenia z funduszu alimentacyjnego wzrasta z 800 do 900 zł na osobę w rodzinie.
Jak podaje radiozet.pl: “Dzięki tym zmianom ponad 40 tys. osób utrzyma lub nabędzie prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego, które dzisiaj wynosi średnio 411 złotych. To istotne wsparcie w przypadku bezskuteczności egzekucji zasądzonych na dzieci alimentów” - mówi minister Marlena Maląg.
Minister Maląg przypomina też, że w październiku rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy. Jest to druga podwyżka progu dochodowego od 2008 roku.
Przy ustalaniu prawa do świadczenia obowiązuje zasada “złotówka za złotówkę”, czyli każda złotówka powyżej kryterium dochodowego oznacza proporcjonalne pomniejszenie kwoty alimentów z funduszu. Świadczenie ma też górną granicę i nie może być wyższe niż 500 zł miesięcznie.
Rodzic lub opiekun dziecka może ubiegać się o świadczenie z funduszu alimentacyjnego, do ukończenia przez dziecko 18. roku życia, chyba że się uczy – wtedy wypłata świadczenia może być przedłużona do 25. roku życia dziecka. Dzieci niepełnosprawne świadczenie otrzymują bezterminowo.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.